Jak zagospodarować skarpę przy tarasie – Kreatywny poradnik

Jak zagospodarować skarpę przy tarasie – Kreatywny poradnik

Często właściciele domów zaczynają stawiać tarasy, zanim ukończą budowę całego domu. Niestety, często zaczynają się pojawiać problemy z zagospodarowaniem terenu wokół tarasu, szczególnie na spadkach, gdzie skarpa jest stroma i trudna do obsadzenia. W tym artykule omówimy kilka kreatywnych sposobów na zagospodarowanie skarpy przy tarasie.

Jak zagospodarować skarpę przy tarasie – sposoby

1. Schody w skarpie

Jeśli skarpa jest na tyle stroma, że trudno jest tam obsadzić rośliny lub postawić meble, dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie w niej schodów. Schody będą nie tylko praktyczne, ale także stanowić będą atrakcyjne uzupełnienie terenu.

2. Ławki na skarpie

Innym rodzajem mebli ogrodowych, które można umieścić na skarpie, są ławki. Znacznie łatwiej umieścić je niż stoły i krzesła, a poza tym będą stanowiły ciekawe urozmaicenie ogrodu. Można umieścić na nich poduszki, aby zwiększyć ich wygodę.

3. Strumyk lub fontanna

Jeśli chcesz dodać swojemu ogrodowi ciekawego elementu, można zbudować na skarpie strumyk lub fontannę. Odpowiednio dobrany system nawadniający pomoże utrzymać roślinność przy strumyku lub fontannie w dobrym stanie.

4. Ściana z roślinności

Jeśli skarpa jest na tyle stroma, że trudno jest tam umieścić meble lub stworzyć łagodny stok, można zasadzić na niej wspinające się rośliny. W ten sposób utworzysz naturalną, żywą ścianę, która będzie pięknie wyglądała przez cały rok.

5. Ogród skalny

Ogród skalny to niewielki ogrodzony obszar złożony z kamieni różnych rozmiarów i kształtów, w których rosną rośliny, głównie skalne. Na skarpach, gdzie nie da się zasadzić innych roślin, taki ogród wygląda bardzo ciekawie i stanowi jednocześnie doskonałe miejsce dla kamieni lub żwiru, który będzie utrzymywał na miejscu glebę.

Często zadawane pytania odnośnie zagospodarowania skarpy przy tarasie

  1. Jakie rośliny zasadzić na skarpie?

    Na skarpie dobrze rosną przede wszystkim krzewy, które mają mocny system korzeniowy. Doskonałe będą cyprys, jałowce, różany kamień, maliny lub ciemierniki. Są to rośliny, które odpowiednio zasadzone będą rosły bardzo dobrze i przez cały rok prezentowały swoją piękną zieloną barwę.

  2. Jak dbać o rośliny na skarpie?

    Rośliny na skarpie wymagają regularnego podlewania, szczególnie w czasie upałów, gdy ziemia szybciej wysycha. Dobrze jest też użyć nawozów organicznych do podłoża, aby wzmocnić system korzeniowy i zapobiec chorobom grzybowym.

  3. Czy można umieścić na skarpie basen?

    Oczywiście, ale trzeba wziąć pod uwagę specyficzne właściwości skarpy i dodać elementy, które będą utrzymywać podłoże w miejscu i zapobiec jego osunięciu. Najlepiej skonsultować się z fachowcem, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

Sprawdź również:  Jak zamontować zadaszenie tarasu? - Poradnik krok po kroku

Podsumowanie

Jak widać, zagospodarowanie skarpy przy tarasie nie musi być nie lada wyzwaniem. Dzięki kreatywności i odpowiednim pomysłom można stworzyć na skarpie piękny i funkcjonalny ogród, który cieszyć będzie oczy przez cały rok. Ważne jest jednak, aby pamiętać o odpowiedniej konstrukcji i wyborze odpowiednich roślin, co zapewni nie tylko estetyczny, ale i trwały efekt.

Ten wpis został opublikowany w Taras dnia , przez .